Učenje stranih jezika pomoću mentalnih mapa
Nikako ne uspijevate naučiti strani jezik i želite dići ruke od svega jer mislite da ste već sve probali i zaključili da jednostavno nemate sluha za jezike? Jeste li znali da si možete pomoći mentalnim mapama? Što je to i kako se koristi, otkrivamo u našem članku.
Pisali smo ranije na portalu kako nikad nije kasno započeti s učenjem jezika, a spomenuli smo i najčešće probleme s kojima se susrećemo prilikom učenja. Ako vas dosad nismo uspjeli ohrabriti i motivirati da učite strani jezik, imamo novu ideju za vas!
Kreativna metoda učenja
Mentalne mape već su dugo hit u zapadnim zemljama te se koriste za učenje raznih vrsta gradiva, između ostalog i prilikom učenja stranih jezika. To je tehnika koja pomaže da se brže zapamti veća količina gradiva, ali bez dosadnog podcrtavanja pravila u udžbeniku te učenja rečenica napamet. Umjesto toga, prilikom čitanja teksta i pravila napravite crtež s ključnim riječima ili simbolima koji vas zatim asociraju na ono što ste pročitali. Ova vrhunska tehnika pomaže vam uspješnije voditi bilješke, lakše povezati informacije, poboljšati pamćenje te uz boje i slike omogućava razvoj asocijativnog razmišljanja i kasnije olakšava prisjećanje usvojenog gradiva.
Kako izraditi mentalne mape?
Za izradu mape potreban vam je bijeli papir te flomasteri ili penkale u različitim bojama. U središtu mape nalazi se središnji ključni pojam, a njega prate slike, riječi i simboli koji asociraju na pojmove koje treba zapamtiti. Mentalne mape omogućuju uštedu vremena te pomažu pri koncentraciji prilikom pripreme prezentacija ili ispita, a korisne su i prilikom grupiranja veće količine informacija.
Kako ih koristiti?
Mentalne mape su vrlo dobar alat i za ponavljanje gradiva jer sadrže sve ključne pojmove koje bismo nakon nekog perioda učenja trebali znati. Osim na papiru, one mogu biti pohranjene i na kompjutoru ili pametnom telefonu. Znanstvenici tvrde da je ovo u svakom slučaju najbolji način učenja jer se tako istovremeno aktivira i lijeva i desna polutka mozga. U današnje doba modernih tehnologija postoje i aplikacije koje nam pomažu izraditi mentalnu mapu brzo i efikasno.
Ako ste kreativniji tip, možete razviti i svoj stil pravljenja mentalne mape. Jeste li znali da broj korisnika mentalnih mapa konstantno raste već gotovo 50 godina? Tajna njezinog uspjeha jest upravo ta široka primjenjivost koja se odnosi ne samo na različite situacije, već i na različite profile ljudi. Koriste je kreativni tipovi, ali i analitičari, djeca, pa i odrasli. Imajte na umu važnu činjenicu – što je mapa simpatičnija i kreativnija, to naš mozak informacije s nje brže pamti.
Ako vam mape još uvijek nisu sasvim jasne, prepustite se u ruke naših stručnih profesora koji će vam u svako doba rado pokazati kako.