Savjeti za bolje učenje gramatike stranog jezika
Čim se čuje riječ gramatika, obično se svi nakostriješe kao preplašena mačka. Iako možda jest činjenica da je učenje gramatike jedan od zahtjevnijih aspekata učenja stranog jezika, definitivno nije istina da je nemoguće ili da je iznimno teško – a to potvrđuje više tisuća naših uspješnih i zadovoljnih polaznika! Stoga čitaj dalje za par ideja za kvalitetnije učenje gramatike stranog jezika. Sličan članak o učenju vokabulara možeš pronaći ovdje!
1. Nauči koje vrste riječi postoje
Razumijevanje stvari poput pitanja što je glagol, što prilog, a što prijedlog znatno će ti olakšati učenje. Radi se o vrstama riječi koje su zajedničke zaista velikoj većini europskih jezika koje možeš učiti u Intellecti. Jednom kada naučiš što je imenica, znat ćeš da na njemačkom sve takve riječi treba pisati velikim slovom! S druge strane, bude li ti jasna razlika između priloga i pridjeva, nastavci i mjesto u rečenici na engleskom postat će piece of cake.
2. Za primjere uvijek koristi pune, jasne rečenice o sebi
Zapisivanje primjera uz učenje uvijek je efikasan alat. Pri tome zapamti dvije ključne stvari: Jako je praktično ako je primjer o tebi, pa se s njime možeš poistovjetiti, a uz to je ključno da prenosi jasnu informaciju. Samo fragment poput “Ona piše. On je trčao.” ništa ti ne znače. Neka bude jasno i pamtljivo! “Pišem zadaću za školu.” ili “Ja sam jučer trčao svoj prvi maraton.” (naravno, na odgovarajućem stranom jeziku) primjeri su koji prenose znatno više informacija. Tako vježbaš i nešto složenije rečenice, kao i vokabular!
3. Uvijek uči u kontekstu i s razumijevanjem, a ne samo na pamet s popisa
Nastavno na prošli savjet, gotovo uopće ne pomaže učiti gramatiku (ili vokabular) s pomoću rečenica koje baš ništa ne znače. Ako, na primjer, na tečaju radiš tekst o Petru koji je liječnik, zašto ne izvježbati nepravilne glagole ili posvojne zamjenice na njegovom (ili vlastitom) primjeru? Uz to pokušaj pronaći logiku među gramatičkim konstrukcijama koje učiš. Recimo, njemačke deklinacije pridjeva znaju biti naporne – upregneš li malo moždane vijuge, vidjet ćeš da se nastavci vrlo, vrlo pravilno ponavljaju za razne vrste deklinacija 😉
4. Zapiši zanimljive i korisne stvari koje čuješ, pročitaš ili pogledaš
Ako imaš (jako dobru!) naviku gledanja TV-a, čitanja, slušanja muzike na stranom jeziku ili slično, zapiši si stvari koje ti se čine korisnima, novima ili zanimljivima. To će možda ponekad zahtijevati da otkriješ što znači taj neki čudni, nepravilni glagol te ga povežeš s drugim oblicima, a uz to ćeš osnažiti “veze” u pamćenju pa će ti sve skupa bolje ostati u glavi.
5. Sve, a pogotovo nove sadržaje, čitaj na glas!
Bilo da ti sam/a nešto pišeš dok učiš ili se radi o tekstovima koje negdje pronađeš, čitanje na glas dobra je ideja. S jedne strane se tako navikavaš na izgovaranje riječi i glasova koji ti možda nisu sasvim prirodni (kao što je francusko r, njemački glasovi s Umlautom ili slično). S druge, pak, strane osnažuješ pamćenje i povećavaš šansu da ćeš se sjetiti nekog gramatičkog oblika u konkretnoj rečenici! Ovo pomaže kod deklinacije pridjeva i imenica, konjugacije glagola, pamćenja prijedloga i priloga s određenim glagolima, nepravilnim oblicima…
6. Pitaj sugovornike da te ispravljaju
Imaš li priliku voditi razgovor na stranom jeziku s nekim tko ga prilično dobro zna (čak i ako nije materinjski govornik), zamoli ih da te ispravljaju! Jasno, ne baš svaku najmanju sitnicu (ni to nije produktivno), ali na neke “konkretnije” greške ti mogu skrenuti pažnju i tako ti pomoći da ih manje radiš i stekneš samopouzdanja u svoje znanje i govor 🙂
Uz ove savjete učenje gramatike zaista ne mora biti tako teško!
Gramatiku je teško naučiti pasivno i to traži neki aktivni trud, no nema straha. Mogu ti pomoći i ljudi oko tebe, poput naših profesora, stoga iskoristi priliku i dođi na tečaj za vrijeme popusta! Jer kod nas te čeka kvalitetno učenje kroz komunikaciju 😉
Javi nam se ispunjavanjem obrasca niže i prati nas na Facebooku!