Tko su Kurenti iz Ptuja?
Veljača u Sloveniji nije samo mjesec zaljubljenih, već i mjesec posebnog ispraćaja zime s kućnih ognjišta, ususret ponovnom buđenju prirode. Za veselo, ali i mistično ozračje u sjeveroistočnom dijelu Slovenije zaduženi su ptujski kurenti ili korenti. Tim se povodom u Ptuju svake godine održava tradicionalno Kurentovanje. Ove godine, od 11. do 21. veljače, Kurentovanje će se održati čak 63. put. Nastavi čitati i saznaj sve o Kurentima iz Ptuja.
#Ptuj
Ptuj je grad u slovenskoj povijesnoj pokrajini Štajerskoj, poznat i kao jedan od najstarijih gradova u ovom dijelu Europe. Područje Ptuja je bilo naseljeno još u mlađem kamenom dobu. U 1. stoljeću pr. Kr. naseobina je bila pod kontrolom starog Rima. Prvo pisano poimanje Ptuja, pod prvobitnim nazivom lat. Poetovio, datira iz 69. godine n.e., u vrijeme rimskog cara Vespazijana. 2004. godine Ptuj je proglašen gradom prijateljem grada Varaždina, također poznatog po fašničkoj povorci. 😉
#Kurentovanje
Ove godine u Ptuju će se od 11. do 21. veljače 2023. godine održati 63. tradicionalno Kurentovanje. To je najveća slovenska manifestacija u vrijeme karnevala koja na ulice grada privlači domaće i druge maske iz cijele Slovenije i srednje Europe. Službeni početak ovogodišnjeg kurentovanja održalo se u noći s 2. na 3. veljače. Na taj dan kurenti prvi put stavljaju zvona s kojima plešu uz vatru i tako započinju svoju misiju tjeranja zime i zla u zamjenu za proljeće, sreću i dobar urod.
#Kurenti
Kurenti su posebna atrakcija karnevalskih povorki u Ptuju u dane vikenda i na pokladni utorak. Rado su viđeni i u iseljeništvu te u okviru slovenskih nacionalnih predstavljanja u svijetu. U pokladnim ophodima (u Slovenaca i nekih Hrvata) tako se kurentima nazivaju maskirani likovi orača, a predstavljaju ostatak starih slavenskih proljetnih agrarnih običaja. Skupine Kurenta/Koranta i njihovo karnevalsko okupljanje i pohodi po mjestima od kuće do kuće traju od Svijećnice do Pepelnice. Kurenti su obučeni u tešku odjeću od vune, kože i perja. Grupu Kurenta uvijek vodi najstariji član. U njihovu seoskom pohodu, mještani ih nude hranom i pićem, djevojke im daruju marame, a zauzvrat dobiju divlji plesu kojim će im Kurenti od kuće odagnati sve loše te prizvati sreću. Svojim obredima i plesom Kurenti dostižu višu razinu svijesti i postižu duhovnu preobrazbu. Kurent u kuću donosi dobro, sreću, radost. To je svojevrsni kolektivni šamanizam, koji se postiže uz zajedništvo, suzvučje braće u zvonjavi i slavljenje života u skladu s prirodom, svim zemaljskim bićima, biljkama, životinjama, uključujući i istinski suživot čovjeka s čovjekom.
#Kurentovanje na listi svjetske baštine UNESCO-a
Kurentovanje je kulturna baština na listi svjetske baštine UNESCO-a, što je pripomoglo svjetskom prepoznavanju i brojnim suradnjama te širim saznanjima o ogromnoj raznolikosti sličnih obreda diljem svijeta.
# Pridruži nam se!
Pridruži se semestralnom tečaju slovenskog jezika i nauči sve o Kurentima, ali i drugim slovenskim običajima! 😎
Pridruži nam se!!
Uštedi na telefonskom pozivu! Ispuni obrazac i naše simpatične savjetnice za upis uskoro će te kontaktirati!
Upotrebom ovog obrasca prihvaćaš pohranu i rukovanje tvojim podacima na ovoj mrežnoj stranici. Provjeri Pravila privatnosti.
Prijavi se na naš newsletter i saznaj među prvima sve o pogodnostima i novostima! A za sve ostalo prati nas na našem Facebook i Instagram profilu!😉