O slovenskim besedama
Ljepota nepobitno jest subjektivna, ali prije nekoliko godina birale su se najljepše slovenske riječi i titulu najljepše slovenske besede ponijela je upravo riječ midva (nas dvoje). To ni najmanje ne iznenađuje, naime, spomenuta riječ već u samoj svojoj biti izražava upravo najveću posebnost slovenskoga jezika – dvojinu. Druga pratilja najljepše slovenske riječi je bila riječ hrepenenje (čežnja), a riječ tačka (šapica) našla se je na trećemu mjestu.
Koja je najduža slovenska riječ?
Varaš se ako ste do sada mislili da je najduža slovenska riječ neka poput riječi otorinolaringolog. Iako njemački neminovno prednjači u stvaranju dugih riječi i u toj kategoriji bi se za prvo mjesto borile mnoge složenice, s čak 26 slova najduža slovenska riječ sasvim je nepoznata i beskorisna običnim smrtnicima – dialektično-materialističen, pridjev koji se veže uz dijalektički materijalizam te u filozofiji predstavlja spoj dviju teorija – Hegelove dijalektike i historijskoga materijalizma njegova učenika Ludwiga Feuerbacha. Odmah iza nje na popisu dugih riječi našli su se pojmovi poput buržoaznonacionalističen, starocerkvenoslovanščina i vsezaverodomcesarjevstvo! Ako zavirimo u etimološki rječnik, otkrit ćemo da je potonji usklik nastao unutar konzervativnoga pravca u slovenskoj politici 19. stoljeća, a tim su geslom skupine izražavale vjernost domovini i caru te isticale važnost i same vjere. Danas su ti izrazi mnogima potpuno strani. Carevi ionako odavno više nisu u modi.
Najduža slovenska riječ bez samoglasnika?
Što je pak s riječima bez samoglasnika poput prt, krt i čvrst? Imamo ih i mi u hrvatskome, a doista ih je mnogo i u slovenskome jeziku. Kod nas su česti primjeri riječi poput crv, trn, prst, krv, ali u oba je jezika izazov pronaći barem jednu riječ koja se sastoji od čak šest slova i niti jednoga samoglasnika. No, mi smo ipak uspjeli! Takva je u slovenskome jedino riječ vzbrst.
Mnogim se riječima posljednjih godina promijenilo značenje ili su pak uz svoje prvotno značenje dobile i ono drugo – najčešće vezano uz računalnu tehnologiju. Miška i črv pravi su primjer takvih slučajeva.
Upoznaj razigranost slovenskog!
Slovenski jezik je razigran, vedar i šarolik. Bogat je izvornim slovenskim riječima i doista rijetko preuzima strane riječi. Čak im je i padežno nazivlje arhaično i autentično! A kada bismo mi birali svoju najdražu riječ, odabrali bismo riječ vejica koja označava rečenični znak zarez.
Pridruži nam se!
Upoznaj ljepotu slovenskog jezika na našem tečaju!
Pridruži nam se!
Uštedi na telefonskom pozivu! Ispuni obrazac i naše simpatične savjetnice za upis uskoro će te kontaktirati!
Upotrebom ovog obrasca prihvaćaš pohranu i rukovanje tvojim podacima na ovoj mrežnoj stranici. Provjeri Pravila privatnosti.
Prvi saznaj za sve pogodnost i novosti, prijavi se na naš newsletter! A za sve ostalo prati nas na našem Facebook i Instagram profilu!😉