Kako nas je ljubav pronašla?
Buon san Valentino!
Sei speciale … Auguri amore!
Tanti auguri di buon San Valentino!
Kako se približava Valentinovo, uvijek se rasplamsaju rasprave o porijeklu i važnosti ovog dana. Kako se slavi kod nas, to znaš, a saznaj otkud potječe i kako su ga prihvatili u Italiji. Iako se muškarci počnu znojiti nekoliko dana ranije od straha da ne zaborave kupiti sitnicu svojoj dragoj, većina žena s prezirom odmahuje na ovaj, uglavnom, komercijalizirani običaj. Širenjem globalnih tržišta, trend Valentinova se, ipak, proširio cijelim planetom pa tako i Italijom.
# Koja je povijest Valentinova?
Danas je značenje ovog datuma povezano s ljubavlju i romantikom, zaljubljenima koji veselo guguču uz romantičnu večeru, svijeće i cvijeće. A sva ta ljubav i romantika nas prvo asocira baš na talijanski jezik.
Povjesničari vjeruj da je ovaj običaj potekao od starorimskog festivala Lupercalia, koji se održavao 15. veljače, kada se pripremala svečanost u čast božice Lupe ( mitske božice koja je othranila Romula i Rema) i boga Luperka koji se u rimskoj mitologiji poistovjećuje s bogom Faunom te slavio dolazak proljeća i buđenje prirode, a svečanom ceremonijom grad pročišćavao od zlih duhova.Tijekom obreda, svećenici tzv. Luperkalci bi prinosili žrtve, klanjem jaraca i pasa u čast boga plodnosti i prirode, a za žrtvene gozbe svećenici bi goli trčali oko Palatina, udarajući janjećim remenima prolaznike, a posebice žene jer se vjerovalo da će ih ovaj čin učiniti plodnima.
# Kako se Valentinovo razvilo?
U VI st. kršćanska crkva ukida ovaj običaj, proglasivši ga neprikladnim i nemoralnim, a papa Gelazije I ga zamjenjuje s prikladnijom verzijom blagdana, posvećenog romantičnoj ljubavi i pod zaštitom sv. Valentina. Kršćanska povijest, prepuna svojih legendi, ovdje nas zbunjuje jer poznaje nekoliko svetaca tog imena, ali vjerojanto se radilo o biskupu iz Ternija iz III st. koji se žrtvovao za svoju kršćansku zajednicu, bio utamničen, mučen i na kraju ubijen, a zaštitnikom zaljubljenih postaje zbog svoje navodne ljubavi prema kćeri tamničara kojoj je prije smrti slao ljubavne poruke. Crkva ukida ovaj blagdan 1969, ali biskupija u Terniju je i danas mjesto hodočašća onih koji traže dodatnu pomoć sveca u potrazi za srodnom dušom. Do romantične verzije ove legende je vjerojatno ipak došlo u kasnom srednjem vijeku – zabunom. Kao blagdan zaljubljenih, ovaj dan prvi spominje otac engleske književnosti, Geoffrey Chauceur ( 14. st) i autor poznatih Canterburyjskih priča . U svojoj pjesmi ” Parlament of Foules” piše: “… To je bilo na dan sv, Valentina, kad svaka ptica onamo dolazi pronaći partnera…” Vjerojatno se zato ovaj običaj proširio i učvrstio prije svega u anglosaksonskoj tradiciji, a kako ljubav ne poznaje granice, ptičice su se razletjele zemljom i posvuda razglasile vijest.
# Kako se danas slavi?
Kako janjeće kože više nisu u modi, u Italiji se Dan zaljubljenih uobličio na sličan način kao i kod nas, uz čokoladnu tortu u obliku srca, crvene ruže i čestitke s ptičicama. Običaj je izvesti svoju animu gemellu na večeru ili izjaviti ljubav djevojčici iz razreda uz prikladnu čestitku: Con un dono ti do il mio cuore. Con un cuore ti dono il mio amore. Buon san Valentino. 💕
I eto, biraj: kolačić, torta, čokolada ili cvijeće, a ako ste na dijeti, ili nisu još pronašao svoju srodnu dušu, možeš pokušati s janjećom kožom, možda upali … 😉
# Pridruži nam se!
Mi smo se zaljubili u talijanski, pridruži nam se i zaljubi se i ti!
Pridruži nam se!!
Uštedi na telefonskom pozivu! Ispuni obrazac i naše simpatične savjetnice za upis uskoro će te kontaktirati!
Upotrebom ovog obrasca prihvaćaš pohranu i rukovanje tvojim podacima na ovoj mrežnoj stranici. Provjeri Pravila privatnosti.
Prijavi se na naš newsletter i saznaj među prvima sve o pogodnostima i novostima! A za sve ostalo prati nas na našem Facebook i Instagram profilu!