5 tradicionalnih jela koje Španjolci obožavaju
Jela iz Španjolske i zemalja Centralne i Južne Amerike poznata su i dobro prihvaćena diljem svijeta, a mi ti danas donosimo popis 5 jela iz Španjolske koja se u toj zemlji tradicionalno jedu. Isprobaj ih i ti, a odlučiš li se da te zanima i jezik, javi nam se!
Paella
Danas vjerojatno najpoznatije španjolsko jelo koje originalno potječe iz španjolske istočne pokrajine Valencije te se odatle proširilo po ostatku Španjolske. Dobilo je ime po posebnoj vrsti široke i plitke tave s ručkama s obje strane koja se koristi za njegovu pripravu (la paellera). Začeci paelle su skromni: Nastala je tako što su radnici za vrijeme pauze miješali sastojke koji su im bili pri ruci kako bi si napravili gablec. Ti sastojci su najčešće bili zečetina, piletina, riža, mornarski grah, zeleni grah, puževi te bilo koja vrsta povrća koja bi im se našla pri ruci.
Danas se tim sastojcima često dodaje i češnjak, rajčica, paprika, grašak, maslinovo ulje, sol i šafran. Ta se verzija paelle smatra tipičnom valencijanskom paellom budući da svaka pokrajina ima najmanje jednu verziju ovog jela. Zajednički sastojak koji spaja sve te različite verzije paelle jest riža, bez koje se ne može ni pomišljati na pripremu ovog jela. Neovisno o receptu, za bolji doživljaj paelle preporuča se ugodno smještanje uz mediteransku obalu i čaša španjolskog vina.
Ovdje pronađi recept za pripremu valencijanske paelle korak po korak 🙂
Gazpacho
Španjolska vruća ljeta su nezamisliva bez ovog jela za koje se vjeruje da potječe iz Andaluzije, pokrajine na jugu Španjolske. Ondje gazpacho i danas uživa veliku popularnost iako i u ostatku Španjolske sačinjava neizostavni dio kuhinje. Gazpacho se može opisati kao vrsta hladne juhe čiji su glavni sastojci rajčica, voda, luk, maslinovo ulje, češnjak i komadići kruha. Naravno, mogu se dodati i drugi sastojci po želji, kao crvena paprika, krastavac, razni začini itd. Priprema je jednostavna i ne zahtijeva puno vremena. Nakon pripreme gazpacho bi se trebao ostaviti par sati u hladnjaku kako bi se ohladio i bio potpuno spreman da vas rashladi tijekom vrućeg ljeta.
Tortilla de patatas (tortilja od krumpira, kod nas “španjolska tortilja”)
Porijeklo ovog španjolskog jela je nepoznato. Neki vjeruju da je nastalo krajem 18. stoljeća u sjevernoj španjolskoj pokrajini Navarri. Tada su se siromašni seljaci s mukom odupirali gladi te s tom namjerom spojili jedine sastojke koji su im preostali: Krumpir i jaja. Na taj su način stvorili jedno od danas najpoznatijih španjolskih jela.
Drugi vjeruju da je postojalo još od početaka 16. stoljeća budući da se slično jelo spominjalo u tadašnjoj Španjolskoj. Još jedan kamen spoticanja oko tortilje od krumpira jest odluka bi li se ona trebala pripremati s lukom ili bez njega, oko toga se ne mogu služiti ni najbolji španjolski kuhari. S lukom ili bez njega, ovo tradicionalno španjolsko jelo iznimno je jednostavno za pripremu. Pržene ploške krumpira i dinstani luk (ukoliko se odlučite za njega) se pomiješaju s umućenim jajima i dodacima po želji te se zatim ta smjesa peče u tavi na srednjoj vatri. Dodatak kojim možete popratiti tortilju s krumpirom može biti zelena salata.
Cocido madrileño (dosl. madridsko varivo)
Pretpostavlja se da ovo jelo datira još iz 9. stoljeća, iako se s pridjevom „madridski“ počelo pojavljivati tek od 17. stoljeća. U početku su ga pripremali radnici iz niže klase kao obrok na poslu. Trebao ih je držati na nogama do kraja naporne smjene. Zatim se polako proširilo među nižom klasom.
Tijekom 20. stoljeća se počelo pripremati i u restoranima te je steklo popularnost i među višom klasom. Danas ovo jelo predstavlja neizostavni dio španjolske tradicionalne kuhinje. Radi se o varivu koje se pripravlja sa slanutkom, kupusom, zelenim grahom, piletinom, teletinom, slaninom, svinjskom kobasicom, krvavicom i dodacima po želji. Često se poslužuje tako da se prvo posluži voda u kojoj su se sastojci kuhali, a zatim se poslužuje meso s ostalim sastojcima. Najtraženije je tijekom zime, iako nije rijetkost vidjeti nekog kako uživa u ovom jelu i ljeti.
Bacalao al pil–pil
Glavni sastojak ovog jela koje potječe sa sjevera Španjolske jest, kako mu ime kaže, bakalar. Pripravlja se s djevičanskim uljem, češnjakom i čilijem. Poslužuje se u vlastitom umaku dok je još topao.Tijekom stoljeća je bio osobito popularan među španjolskim mornarima koji su plovili Atlantikom budući da ih je dugo mogao držati sitima. Kasnije se njegova popularnost proširila po cijeloj Španjolskoj. Danas predstavlja jedno od tradicionalnih španjolskih jela kojem se Španjolci uvijek rado vraćaju.
Sigurno znaš za još koje tradicionalno španjolsko jelo, pridruži nam se na tečaju španjolskog i podijeli svoja saznanja s nama, a mi ćemo sa tobom podijeliti svoja! 🙂 Prati nas na Facebooku za više zanimljivih i korisnih informacija!
Želiš saznati više?
Uštedi na telefonskom pozivu! Ispuni obrazac i naše simpatične savjetnice za upis uskoro će te kontaktirati!
Upotrebom ovog obrasca prihvaćaš pohranu i rukovanje tvojim podacima na ovoj mrežnoj stranici. Provjeri Pravila privatnosti.