20 činjenica o jeziku!
Pripremaš se na učenje jednog od stranih jezika? Tada je ovaj članak za tebe! Pročitaj ga i saznaj činjenice o jezicima koje još ne znaš, a ako znaš, onda su tu da ponoviš gradivo. S obzirom na to da je ponavljanje majka znanja i da je nastava krenula, neće ti biti na odmet pročitati što imamo reći o jezicima…
#Preko 6000 jezika
Postoji između 6000 i 7000 jezika u svijetu – koje govori 7 milijardi ljudi, podijeljenih u 189 samostalnih država.
#225 autohtonih jezika
Postoji oko 225 autohtonih jezika u Europi – oko 3% od ukupnog svjetskog broja.
#Afrika i Azija
Većina svjetskih jezika govori se u Aziji i Africi.
#Višejezičnost svjetske populacije
Najmanje polovica svjetskog stanovništva je dvojezična ili višejezična, tj. govore dva ili više jezika.
#Svakodnevni život
U svakodnevnom životu sve više Europljana susreće se sa stranim jezicima. Postoji potreba za stvaranjem većeg interesa za jezika među europskim građanima.
#50.000 riječi
Mnogi jezici imaju 50.000 riječi ili više njih, ali pojedini govornici obično znaju i koriste samo jedan dio ukupnog vokabulara: u svakodnevnom razgovoru ljudi koriste istih nekoliko stotina riječi.
#Kontakti među jezicima
Jezici su stalno u kontaktu jedni s drugima i utječu jedni na druge na razne načine: engleske posuđenice i izrazi uzeti su iz mnogih drugih jezika u prošlosti, dok europski jezici sada posuđuju mnoge riječi iz engleskog.
#Početak složenih rečenica
U prvoj godini dijete izgovori širok spektar glasova i zvukova; oko prve godine izgovara prve razumljive riječi; oko treće godine formiraju se složene rečenice; u petoj godini dijete posjeduje nekoliko tisuća riječi.
#Materinji jezik
Materinji jezik je obično onaj jezik kojega netko najbolje zna i najviše koristi. Ali postoje i “savršeni dvojezični govornici” koji govore dva jezika jednako dobro. Normalno je, međutim, da dvojezični govornici ne pokazuju savršeni balans između svojih dvaju jezika.
#Prednosti dvojezičnosti
Dvojezičnost nosi sa sobom mnoge prednosti: to čini učenje dodatnih jezika lakšim, proširuje proces razmišljanja i njeguje kontakte s drugim ljudima i njihovim kulturama.
#Ekonomske prednosti
Dvojezičnost i višejezičnost imaju za posljedicu i ekonomske prednosti: radna mjesta su lakše dostupna onima koji govore nekoliko jezika, dok višejezične tvrtke imaju bolju konkurentsku prednost od jednojezičnih.
#Jezici kao članovi obitelji
Jezici se odnose jedni prema drugima kao članovima obitelji. Većina europskih jezici pripada velikoj indoeuropskoj porodici.
#Europski jezici
Većina europskih jezici pripada trima velikim skupinama: germanskoj, romanskoj i slavenskoj.
#Germanski jezici
Skupina germanskih jezika uključuje danski, norveški, švedski, islandski, njemački, nizozemski, engleski i jidiš, i ostali.
#Romanski jezici
Romanski jezici su talijanski, francuski, španjolski, portugalski i rumunjski, i ostali.
#Slavenski jezici
Slavenski jezici uključuju ruski, ukrajinski, bjeloruski, poljski, češki, slovački, slovenski, srpski, hrvatski, makedonski, bugarski i ostale.
#Latinica kao pismo
Većina europskih jezika koristi latinicu. Neki slavenski jezici koriste se ćiriličnim pismom. Grčki, armenski, gruzijski i jidiš imaju svoje pismo.
#Regionalni jezici
Većina zemalja u Europi imaju brojne regionalne ili manjinske jezike – neki od njih stekli su i službeni status.
#Neeruopski jezici
Neeuropski jezici koji se najčešće govore na europskom teritoriju su arapski, kineski i hindu, svaki sa svojim sustavom pisanja.
#Rusija
Rusija (148 milijuna stanovnika) ima daleko najveći broj jezika koji se govore na njezinom teritoriju: od 130 do 200 ovisno o kriteriju.
Zvuči zanimljivo? Pridruži nam se!
Pridruži se našim tečajevima stranog jezika i otkrij činjenice jezika koji te interesira.
Pridruži nam se!
Uštedi na telefonskom pozivu! Ispuni obrazac i naše simpatične savjetnice za upis uskoro će te kontaktirati!
Upotrebom ovog obrasca prihvaćaš pohranu i rukovanje tvojim podacima na ovoj mrežnoj stranici. Provjeri Pravila privatnosti.
Prvi saznaj za sve pogodnost i novosti, prijavi se na naš newsletter! A za sve ostalo prati nas na našem Facebook i Instagram profilu!😉