Vatra, poriluk i cvijeće – kako se slavi ljetni solsticij?
Ljetni je solsticij u brojnim kulturama sjeverne polutke važan događaj jer označava početak ljeta, duže dane i novi život. Upravo zato već stoljećima za to vrijeme postoje razne tradicije, a mi vam ovdje donosimo neke nama zanimljivije!
Ljetni solsticij u Švedskoj i Skandinaviji
Švedska je možda najpoznatija zemlja sa svojim slavljima Midsommara – organiziraju ih ne samo u Švedskoj, već i u drugim državama! Tako se i u Zagrebu slavilo. Slavlja uključuju pravljenje vijenaca od cvijeća i ukrašavanje prostora, kuća i, naravno, osoba tim vijencima i cvijećem. Tradicionalan je i ples Små grodorna (ili “žabice”) oko midsommarstånga, kao i pravljenje i pijenje švedske rakije akvavita. Važnu ulogu igra priroda, dobra hrana, ples, tradicionalna glazba i obitelj. Svake godine stotine tisuća posjetitelja sudjeluju na slavljima Midsommara u Švedskoj, ali i ostatku svijeta!
U Norveškoj i Danskoj ovaj je događaj manje popularan no u Švedskoj, ali neke se tradicije ipak štuju. Sankthansaften, kako se slavlje solsticija zove u obje zemlje, podrazumijeva paljenje krijesova, a u Norveškoj čak još uvijek postoji tradicija održavanja lažnih vjenčanja.
Hrvatska – Ivanje
Ljetni solsticij u hrvatskom folkloru predstavlja najvažniju ljetnu svetkovinu. U Hrvatskoj su običaji za ljetni solsticij vezani uz blagdan Svetog Ivana, odnosno Ivanje, no povijesni korijeni su im mnogo stariji od katoličkih blagdana. Glavno su obilježje Ivanja upravo veliki krijesovi koji se i danas pale u raznim krajevima Hrvatske: u Zagrebu, Požegi, Karlovcu, Đakovu, zatim Podravini, Dalmaciji i drugdje. Vatra simbolizira sunce, dolazak ljeta, novi život i sigurnost. Običaji uključuju i preskakanje vatre, ukrašavanje kuća cvijećem te pjevanje narodnih pjesama uz pratnju tradicionalnih instrumenata. Uz ovu svetkovinu vezane su i poznate ladarice (danas je to i vokalni ansambl), koje bi svečano uređene pjevajući išle od kuće do kuće.
UK i Irska
Možda najpoznatiji spomenik ljetnom solsticiju (ili bar tako pretpostavljamo) nalazi se upravo u Engleskoj – Stonehenge. Zbog bogate poganske povijesti na području Irske i Ujedinjenog Kraljevstva postoje brojne tradicije koje su bile povezane s vilama, zvijerima, čarolijom i drugim mističnim temama. Dolaskom kršćanstva ove se tradicije zamjenjuju kršćanskim, no i danas se svake godine na dan solsticija okupljaju brojni ljudi kod Stonehengea kako bi pratili izlazak sunca koji je na zanimljiv način poravnat sa strukturama te monolitne građevine.
Austrija
Slično kao u Hrvatskoj, Austrijanci su u određenoj mjeri zaboravili na običaje vezane uz ovaj dan. No u nekim područjima za Sonnwende duž hrpta gorja i planina pale se baklje i krijesovi (Sonnwendfeuer). Tako se ocrtava oblik planina, a sudionici nekada znaju raditi i druge zanimljive oblike. Sonnwendfeuer održao se prvenstveno u području austrijskih Alpi, a povremeno se slične manifestacije održavaju i u drugim poručjima. Ovaj vizualni spektakl može se pogledati i iz žičare (kojih je u Alpama mnogo) za puni doživljaj! S obzirom na blizinu Hrvatskoj, preporučamo posjet ovom kraju u vrijeme solsticija 🙂
Portugal – Santos Populares
U Portugalu je vrijeme solsticija također povezano s krščanskom predajom, ali (kao i u drugim zemljama), običaji postoje iz vremena prije dolaska krščanstva. Prijevod naziva je “Popularni sveci”, a tako se zove jer se u raznim portugalskim gradovima u to vrijeme slavi različite svece. Pa ipak, neke sličnosti postoje – sva su slavlja povezana s folklorom, tradicionalnom glazbom, hranom i pićem, a pale se i krijesovi.
Posebno je zanimljiv Porto sa slavljem svetog Ivana (dakle – kao naše Ivanje). To je São João do Porto, u kojem cijeli grad sudjeluje. Tu se pojavljuju neki neobičnije tradicije: Sudionici sa sobom nose poriluk, češnjak ili drugo smrdljivo povrće. Njime onda udaraju druge sudionike, a koriste se i plastični ili papirnati batovi. Svrha navedenih običaja je da se ljude udarcem “vrati na pravi put”. Tu je i plesanje i paljenje vatre, a vrhunac večeri je veliki vatromet iznad rijeke Douro.
Sudjelujete li vi u slavljima ljetnog solsticija ili niste baš bili upoznati s tradicijama? Nadamo se da ste u svakom slučaju naučili nešto novo i zanimljivo! Pratite nas na Facebooku, Instagramu ili putem newslettera za više zanimljivih i korisnih informacija! 🙂