Jezik s najviše riječi
Znate li koji jezik ima najviše govornika, a koji najviše riječi?
Zasigurno ste igrali igre riječima kao što su Scrabble, kaladont, rješavali križaljke ili ste tražili najdulju riječ bez samoglasnika (da se ne mučite, u hrvatskom je najdulja riječ “čvrst”) te se uvjerili kako je naš jezik bogat i raznovrstan. No često se uhvatite razmišljajući kako se kaže “getriba”, “kroasan” ili “download” na hrvatskom? Hrvatski možda nema ekvivalent za svaku stranu riječ, no s obzirom na broj govornika, izuzetno je bogat, ali ne i najbogatiji.
Koji su neki od najčešće govorenih jezika?
Smatra se kako najviše izvornih govornika ima mandarinski kineski, dok na cijelom svijetu najviše ljudi govori engleski jezik (točan broj je teško odrediti, no procjenjuje se kako ga trenutno govori više od milijarde ljudi). I u školi stranih jezika Intellecta veliki broj odraslih polaznika uči upravo engleski jezik i time povećava broj govornika.
Činjenica da je vodeći jezik na svijetu utječe i na njegov razvoj vokabulara, tako da je to trenutno jezik s najviše riječi. Naravno, sve riječi je (gotovo) nemoguće pobrojati, jer jezik diše i razvija se poput živog bića i svaki dan nove riječi ulaze u upotrebu. No u usporedbi s drugim svjetskim jezicima poput francuskog, njemačkog ili španjolskog, koje možete učiti i na tečajevima stranih jezika u Intellecti, engleski vokabular je najbogatiji.
Zašto je engleski jezik s najviše riječi?
Razloga za to je mnoštvo, od povijesnih kretanja do razvoja moderne tehnologije. Engleski je izvorno bio germanski jezik, povezan s nizozemskim i njemačkim jezikom, te dijeli mnogo svoje gramatike i osnovnog vokabulara s tim jezicima. Međutim, nakon normanskog osvajanja 1066. godine na njega je snažno utjecao normanski francuski, kao i latinski, te je veliki broj riječi iz tih jezika ušao u engleski, a i zadržao se. Slijedom toga, engleski ima mnogo veći vokabular nego germanski jezici ili članovi obitelji romanskih jezika kojima francuski pripada.
Kako je postao međunarodni jezik, apsorbirao je vokabular iz velikog broja drugih izvora, te mnoge strane riječi poput češkog “robota” ili talijanskog “cartoon”, dvaju jezika koja također možete učiti u Intellecti, koje većina smatra “originalno engleskima”.
Drugi jezici koji obiluju riječima su nizozemski, švedski, japanski, kineski… To, naravno, pretpostavlja da zanemarite aglutinativne jezike kao što su finski, u kojima se riječi mogu zaglaviti u dugim nizovima neodređene duljine i stoga imaju potencijalno beskonačan broj riječi.
Neka vas količina riječi određenog jezika ne obeshrabri u učenju, jer je sve nemoguće naučiti, a na tečaju stranog jezika, uz pomoć dobrog rječnika i s uputama kvalitetnog predavača, usvojit ćete vokabular ključan za komunikaciju i razumijevanje te ćete s vremenom uspješno riješiti križaljku na stranom jeziku ili pobijediti u igri Scrabble s prijateljima iz inozemstva.
Ako ste učili ili još uvijek učite engleski jezik, slobodno ispunite naš online test engleskog jezika i provjerite znanje!