Glagolska vremena u engleskom jeziku
Nemojte okretati očima na spomen vremena. Na našim tečajevima u opuštenoj atmosferi i na zanimljiv način preuzmite kontrolu nad poviješću, sadašnjošću i budućnošću i svime između.
Pisali smo ranije o najtežim jezicima na svijetu, ali engleski nije bio na popisu jezika koji nam zadaju muke s učenjem. Opravdano ili ne? Tvorba glagolskih vremena u engleskom jeziku nešto je s čime su nas plašili još u osnovnoj školi. „Joj taj engleski i njegova gramatika i vremena!“. No zapravo se radi o vrlo normalnoj stvari, koja postoji u svakom jeziku i omogućava nam bogatstvo izražavanja. Neke stvari ste radili jučer, neke možda radite baš sada, a neke ćete raditi tek sutra. I bez da morate previše razmišljati, engleski jezik je tu za vas. Ono što nam uvijek pomaže u učenju engleskog jezika je i njegova raširenost. Gledajući filmove, serije, čitajući knjige i članke na engleskom jeziku, slušajući pjesme, olakšavamo si učenje jezika. Uz kvalitetnu nastavu, komunikaciju i dobrog profesora, glagolska vremena nisu nikakav problem.
Sigurno se pitate čemu dva sadašnja vremena, tri prošla ili čak šest budućih. Izbor postoji da bi nam olakšao, a ne otežao svakodnevnu komunikaciju. Englezi sadašnjost dijele na onu koja nam kazuje da se sada nešto događa i na onu koja označava da je nešto dio naše rutine, a ne samo sada. Nema li to savršenog smisla? Svaki dan idete na posao, dva puta tjedno idete na tečaj engleskog jezika, subotom provodite vrijeme na kavi s prijateljicama i prijateljima, no baš sada u ovom trenutku čitate ovaj članak. Stoga, ako vas upitam što radite, vi ćete mi odgovoriti: „I am reading an interesting article.“. A što inače čitate? „I read science fiction novels.“. I bez ikakvih dodatnih objašnjenja svome govorniku ste savršeno iskomunicirali sve što ste htjeli. Nije li to zapravo vrlo jednostavno, a i nismo se puno namučili s tvorbom. Na „I read“ nismo morali ništa dodati, a na „I am reading“ samo dva slova prije glagola i tri na glagol.
Prošlost je još zanimljivija, svi se uvijek groze nepravilnih glagola. Znate ono kad ne možete staviti -ed ili –d već morate naučiti napamet razne oblike? Oni su zapravo toliko sveprisutni da većinu njih, i prije nego vas profesorica ili profesor upozna s njima, već znate. Možete si olakšati i time što ih je dosta isto i u sadašnjosti i prošlosti, ili im se mijenja samo jedno slovo ili gube samo jedno slovo. Naši profesori vam uvijek pokušavaju pomoći savladati te glagole kroz razne aktivnosti i igre i toliko ste okruženi njima da vam garantiram da ćete ih znati i kad vas netko probudi u tri ujutro. Je li vas možda netko prekinuo dok ste čitali ovaj članak? Recite mu to na engleskom: „I was reading and you interrupted me!“. Niste vi samo letimice prošli člankom, vi ste ga baš čitali, trajalo je, ali eto, uvijek netko smeta. Naravno, ima engleski i tu za vas odličan način da to objasnite bez previše zavrzlama. To je ono vrijeme s dugim nazivom i dugim trajanjem ali odličnom svrhom. Trajno vrijeme Continuous. Ima ga i u sadašnjosti, prošlosti i budućnosti i za njega nam uvijek treba -ing, samo malo promijenimo ove riječi naprijed i smjestili smo ga u vrijeme koje smo htjeli. Nama je ovdje trebala baš prošlost jer više ne čitamo. Sjećate se? Netko nas je prekinuo.
Hoćemo li nastaviti čitati ovaj članak? Pogledajmo čarobnu kuglu i budućnost. Engleski jezik najviše voli budućnost, Englezi naprosto vole planirati i gledati naprijed. Stoga su za tvorbu budućnosti uz vremena koja znače budućnost posudili i dva vremena iz sadašnjosti.
Na engleskom jeziku postoji budućnost za koju smo se odlučili baš sada u ovom trenutku. To bi bila ova naša: Hoćemo li nastaviti čitati članak? „Yes, we will.“
Jeste li donijeli neke odluke o svojoj budućnosti? Hoćete li više putovati, pretrčati maraton, možda upisati tečaj engleskoga jezika? Ako ste vi to tako odlučili, vjerujem da hoćete: „You are going to learn English.“. Prije nego se upišete na tečaj pozovite svoju frendicu ili frenda na kavu: možda vam se žele pridružiti pa možete zajedno uživati. Za kad ste se ono dogovorili? U 18.00 „pod satom“. „You’re meeting at 6.00 p.m under the clock.“. Ovo vrijeme nam je poznato iz sadašnjosti, ali možemo ga koristiti za budućnost, za naše dogovore i sastanke. Zapravo ne moramo učiti nikakvu novu tvorbu, sve znamo. I još imamo dva buduća vremena. Jednim ćemo objasniti da ćemo npr. do kraja 2017. godine odlično znati engleski. „By the end of 2017 we will have learned English.“, a drugim da ćemo tijekom ljeta 2017. učiti engleski jezik: „Over the summer we will be learning English.“. Još nam je preostalo vrijeme između. Vrijeme koje je specifično englesko, koje spaja prošlost i sadašnjost, engleski Present Perfect. Nadam se da vam se ovaj mali pregled glagolskih vremena u engleskom svidio i da ćete nekome poželjeti ispričati što ste upravo pročitali i naučili. Kad to radite, preporučam i da ih odmah zadivite svojim znanjem Present Perfecta. S obzirom na to da da im želite reći ono što ste nedavno radili i što vam je važno, probajmo to reći na engleskom uz pomoć Present Perfecta:
„I have just read a great article on tenses in English language.“. Upravo ste dobili temu za razgovor, pali i na spojevima.
Vremena na svakom jeziku mogu predstavljati izazov, pogotovo ako ne možemo naći ništa slično na materinjem jeziku. Glagolska su vremena puno više od njihove same forme, oni su nam uvid u mentalni koncept koji jedan narod ima o vremenu. Možemo zaključiti da engleski voli budućnost, ali mu je važno i trajanje radnje. Također, osim trajanja, glagolska vremena u engleskom i njihova objašnjenja možemo gledati kroz točke u vremenu. Englezi povezuju prošlost i sadašnjost, sadašnjost i budućnost na različite načine. Zbog svih ovih zanimljivosti, zadovoljstvo je uroniti u svijet engleskog jezika i posebnosti njegovih glagolskih vremena.
Nema nikakvog razloga za strah, uz odlične profesore i dobre materijale, te s pozitivnim pogledom na učenje zanimljivih vremena, može se ovladati prošlošću, sadašnjošću, budućnošću i svime između. Ako želiš provjeriti svoje znanje engleskog, ispuni naš online test!